Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po domě

Dulezite informace a dokumenty ke stazeni
petrm
Příspěvky: 58
Registrován: 30 led 2008 23:17

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od petrm »

Dobrý den,
Cílem této investice je vytvořit plně-konkurenční prostředí, které by přispělo ke snížení cen resp. zvýšení tlaku i na stávající poskytovatele. Pokud Vám např. zítra oznámí UPC, že začne účtovat vyšší poplatek za pronájem modemu, či opět zruší nejpomalejší tarif a zvedne cenu, moc možností jak se alternativně připojit mít nebudete. Pokud ale budete na konci své smlouvy řešit s retenčním oddělením UPC slevu na další období (získat slevu 50% je stále obtížnejší) bude to v domě jenž má vlastní rozvod a v něm 3-5 dalších poskytovatelů rozhodně jednoduší a Vy tak budete mít výhodnější pozici pro jednání a i UPC bude mít u naší adresy poznačeno, že si zde své zákazníky musí opravdu hýčkat, neb pro ně není problém den ze dne změnit poskytovatele. To samé platí i pro O2.

Pokud se týče LTE jde určitě o zajívamou technologii, ale kdo ví co bude za dva roky a navíc s ohledem na dnešní ceny mobilního internetu nepředpokládám, že by LTE bylo (byť za dva roky) levnou záležitostí. Navíc každého, kdo bude chtít tuto technologii používat bude čekat nemalá investice do modemu, či podepsání (dvou letého) kontraktu, tak aby tento modem získal za lepší/dotovanou cenu.

Pokud se týče konkrétních čísel ...

Vycházejme z přibližné celkové investice ve výši 250.000,- Kč
Při počtu 143 bytových jednotek jde tedy o částku 1.750,- Kč na jednu bytovou jednotu.

Výši měsíčních plateb to neovlivní, neb by šlo o investici financovanou z fondu oprav.

Internet od UPC: 550,- Kč / měsíc
Internet od Jablonka: 150,- Kč / měsíc

Měsíční úspora: 400,- Kč

tj. návratnost investice může být u jednotlivce i za necelé 4,5 měsíce. Záleží ale samozřejmě na každém, pro jaký internet by se rozhodl a jaké služby by požadoval.

Vlastní rozvod by přinesl i další výhody. Pokud se nepletu, tak jak UPC tak O2 nabízejí pouze asymetrický internet (tj. rychlost odesílání dát je katastrofální). Příchodem dalších poskytovatelů by se toto mohl změnit, neb řada z nich nabízí i internet symetrický, či alespoň jejich rychlosti uploadu jsou monohem vyšší než rychlosti UPC a O2.

pm
tomas.himl
Příspěvky: 25
Registrován: 31 led 2008 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od tomas.himl »

petrm píše:Dobrý den,
Cílem této investice je vytvořit plně-konkurenční prostředí, které by přispělo ke snížení cen resp. zvýšení tlaku i na stávající poskytovatele. Pokud Vám např. zítra oznámí UPC, že začne účtovat vyšší poplatek za pronájem modemu, či opět zruší nejpomalejší tarif a zvedne cenu, moc možností jak se alternativně připojit mít nebudete. Pokud ale budete na konci své smlouvy řešit s retenčním oddělením UPC slevu na další období (získat slevu 50% je stále obtížnejší) bude to v domě jenž má vlastní rozvod a v něm 3-5 dalších poskytovatelů rozhodně jednoduší a Vy tak budete mít výhodnější pozici pro jednání a i UPC bude mít u naší adresy poznačeno, že si zde své zákazníky musí opravdu hýčkat, neb pro ně není problém den ze dne změnit poskytovatele. To samé platí i pro O2.

Pokud se týče LTE jde určitě o zajívamou technologii, ale kdo ví co bude za dva roky a navíc s ohledem na dnešní ceny mobilního internetu nepředpokládám, že by LTE bylo (byť za dva roky) levnou záležitostí. Navíc každého, kdo bude chtít tuto technologii používat bude čekat nemalá investice do modemu, či podepsání (dvou letého) kontraktu, tak aby tento modem získal za lepší/dotovanou cenu.

Pokud se týče konkrétních čísel ...

Vycházejme z přibližné celkové investice ve výši 250.000,- Kč
Při počtu 143 bytových jednotek jde tedy o částku 1.750,- Kč na jednu bytovou jednotu.

Výši měsíčních plateb to neovlivní, neb by šlo o investici financovanou z fondu oprav.

Internet od UPC: 550,- Kč / měsíc
Internet od Jablonka: 150,- Kč / měsíc

Měsíční úspora: 400,- Kč

tj. návratnost investice může být u jednotlivce i za necelé 4,5 měsíce. Záleží ale samozřejmě na každém, pro jaký internet by se rozhodl a jaké služby by požadoval.

Vlastní rozvod by přinesl i další výhody. Pokud se nepletu, tak jak UPC tak O2 nabízejí pouze asymetrický internet (tj. rychlost odesílání dát je katastrofální). Příchodem dalších poskytovatelů by se toto mohl změnit, neb řada z nich nabízí i internet symetrický, či alespoň jejich rychlosti uploadu jsou monohem vyšší než rychlosti UPC a O2.

pm
Jenomže pořád vycházíte z předpokladu, že s investicí souhlasí všichni a všichni chtějí třeba přestoupit k někomu jinému. Kolik ale ve skutečnosti lidí bude chtít změnit poskytovatele, resp. tyto věci "řeší"? S ohledem na počet podnájemníků/vlastníků v domě bych si tipoval, že se dostaneme maximálně někam mezi 1/3 a 1/2.

Já třeba také jsem pro vyšší konkureční prostředí ale zásadně nesouhlasím s využitím fondu oprav. Přijde mi to jako dost vysoká částka na to, aby se pro menšinu lidí v domě udělalo konkureční prostředí. Fond oprav by měl být určený pro opravy typu plášť, střecha apod., tedy věcí, které přímo ovlivňují kvalitu bydlení. Brzy nastane doba, kdy budeme muset tyto věci řešit a otázka jak komu rychle běhá internet apod. je podle mě nicotná.

Co mi přijde jako dobrý nápad je umístění antény na střeše pro pozemní digitální vysílání, tam mi to smysl dává.
petrm
Příspěvky: 58
Registrován: 30 led 2008 23:17

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od petrm »

Problém je, že ani pro vybudování STA či jakoukoli jinou investici nezískáte asi souhlas všech 143 vlastníků. Lidé, kteří si kupříkladu již dříve pořídili satelit, či vlastní anténu pravděpodobně nebudou chtít platit, byť by se jednalo o minimální částu, za budování STA.

Stejná situace je tedy i u internetu. Ten kdo je dnes spokojen se stávajícím poskytovatelem, toho by přeci nemuselo zde probírané zajímat, ale ...

Pokud se týče zájmu. Nemám představu kolik lidí zajímá kolik platí, či v budoucnu budou platit, svému poskytovateli internetu, kolik lidí se zajímá zdali by se nedalo nějak za jejich účty ušetřit, nebo dostat za stejné peníze lepší službu. Proto abychom toto zjistli nám nezbude nic jiného než na schůzi vlastníků zde probírané předložit a nechat je o tom hlasovat.

Osobně považuji investici mnou přispěných 1750,- Kč do fondu oprav za investici zhodnocující dům a navíc i za investici jenž mi umožňuje znatelně ušetřit za internet event. za televizi (pokud bychom nechali s touto akcí vybudovat i STA). Jejímu financování mimořádnou platbou se nebráním, ale financování z fondu oprav považuji pro většinu vlastníků za akceptovatelnější.

Navíc i proto, že v dnešní době nelze u peněz ležících byť na termínovaném vkladu při současné výši úroků a po započtění inflace mluvit o zhodnocování těchto úspor. Stejně tak neočekávám, že bychom mohli odložením akce o rok či dva nějak ušetřít. Nejedná se o žádnou novinku u níž bychom mohli očekávat nějaké zlevnění. Ceny práce a materiálu stejně tak energií či internetu spíše porostou.

Ještě doplním ...

Nově postavený dům v Kytlické má např. zde probírané rozvody vybudované už developerem a každý zde bydlící má tak možnost od začátku možnost využívat různých nabídek a také tak činí. Nám se to bohužel nepoštěstilo a potřebný rozvod nemáme. Buď jej tedy necháme vybudovat a nebo zůstaneme v područí UPC a O2, jenž nám budou i nadále diktovat ceny. :(

pm
Vladimir
Příspěvky: 3
Registrován: 16 čer 2011 20:30

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od Vladimir »

Dakujem za odpoved.
Mám ale dalsie otazky, v srovnani ceny neuvadite atributy internetu - ked vidim ze Internet od UPC: 550,- Kč / měsíc
Internet od Jablonka: 150,- Kč / měsíc - tak to je pre mna nic nerikajici cislo. Zkuste použít ceník a srovnávat srovnatelné. Presvečte ma že jste se nad tím zamysleli ne že jenom víte že někde je něco levnější ale nevíte co a nevíte proč.

Dovolím si ešte reagovat na: "tj. návratnost investice může být u jednotlivce i za necelé 4,5 měsíce. Záleží ale samozřejmě na každém, pro jaký internet by se rozhodl a jaké služby by požadoval." tu mi proste příde ze je zbytečné vyhazovat peníze za to že někdo může mít návratnost i 4,5 měsíce - to bude tak 10% domácností ostatní na tom budu tratit, z důvodu "ztráty" 1750 Kč ve fondu oprav a z toho že nejsou dle vašich předpokladů. Já osobně mam balík od O2 a nepředpokládám, že mi někdo nabídne lepší podmínky protože tam mám taky mobil a TV s HBO. - Takže dle vaší kauzality bych vám řekl vemte si mobil, TV a internet od O2 a ušetříte 1750 Kč okamžitě.
Milan Valis
Příspěvky: 192
Registrován: 22 bře 2008 21:59

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od Milan Valis »

Je mozna zajimave zhodnotit dum a vybrat si z vice nabidek, ale v dnesni dobe resit rozvod kabelu...

Navic, mame opravdu zajem mit po chodbach rozvody liset?

Jak to bude v bytech, opravdu si chteji najemnici nechat do bytu instalovat podobne listy, aby meli moznost si ,,vybrat" poskytovatele internetu?

Souhlasim s tim, ze jde pouze o mensinu najemniku/zajemcu a to i s ohledem na to jak se obyvatele v prubehu roku casto meni...

Rozhodne nemam pocit, ze by toto reseni bylo nejak zvlast vyhodne a to jak z pohledu ceny, tak i budouciho vyuziti...

Prijde mi rozumna myslenka vyuziti STA pro DVB-T rozvod, nebot tam se domnivam bude vyrazne vetsi zajem a zasadne nizsi cena realizace? Bez nutnosti kopani/instalaci po chodbach a v bytech

M.V.
petrm
Příspěvky: 58
Registrován: 30 led 2008 23:17

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od petrm »

Dnešní schůze SVJ nebyla kvůli malé účasti vlastníků usnášení-schopná. U přítomných 45% jsme se i tak dotázali na případný zájem o vybudování ethernetového rozvodu. Čekal jsem, že vysvětlení výhod vybudování vlastního ethernetového rozvodu nebude jednoduché. A to se mi také potvrdilo ...

Závěr je, že pro zbudování rozvodu nebyla na schůzi SVJ nalezena potřebná většina a v projektu se nebude pokračovat.
Tedy alespoň já se již nebudu v tomto angažovat.

Pokud by se toho chtěl snad někdo ujmout, může mě kontaktovat na e-mailu: petr.mirejovsky(zavinac)gmail.com a já mu předám vše co jsem kolem tohoto v poslední době zjišťoval.

Na další reakce na fóru již nemám potřebu reagovat ...

pm
Tomas Skopal
Příspěvky: 117
Registrován: 27 lis 2007 10:22

Re: Nabídky - vybudování gigabitového rozvodu (internet) po

Příspěvek od Tomas Skopal »

Jsem rad, ze "listove" reseni neproslo, je to reseni z minuleho stoleti. A financovani "neopravy" pro minoritu vlastniku z fondu oprav je samozrejme uplna blbost.
Odpovědět