Pozvanka na shromazdeni

Zde prosím napište dotazy, které chcete zodpovedět od Výboru. Na rozdíl on mailu zde zůstanou zachovány a přehledné i pro ostatní uživatele. Děkuji
rovenskar
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2007 20:10

Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od rovenskar »

Dobrý den.
Chci upozornit, že mi nebyla v řádném termínu v souladu se stanovami zaslána písemná pozvánka na shromáždění. Zasílací adresu máte k dispozici.
Rovenská
libushorak
Příspěvky: 8
Registrován: 21 čer 2009 09:00

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od libushorak »

Dobrý den, paní Rovenská má naprostou pravdu, pozvánka na schůzi shromáždění musí být dle stanov i dle zákona doručena členovi společenství včetně podkladů k nejdůležitějším bodům jednání prokazatelně ( doporučeně) 15 dní před konáním shromáždění, a to na adresu trvalého bydliště (tedy těm, co v domě trvale nebydlí) a proti podpisu těm, kteří v domě trvale bydlí, výbor musí mít podklady, že pozvánky dostali skutečně všichni - viz.čl.VII, bod 7 a 8:

(7) Shromáždění se svolává písemnou pozvánkou, která se doručí všem členům společenství, a současně vyvěsí v domě na domovní vývěsce společenství.
(8) Písemná pozvánka musí být doručena a současně vyvěšena nejméně 15 dní přede dnem konání shromáždění. V pozvánce se uvede zejména datum, hodina, místo konání a program jednám shromáždění. Dále se v pozvánce uvede, kde se mohou členové společenství seznámit
s podklady k nejdůležitějším bodům jednání, pokud nejsou tyto podklady k pozvánce připojeny.

Doručení emailem není doručení prokazatelné. Vím o členech společenství, kteří žádnou pozvánku neobdrželi. Jednání schůze shromáždění a hlavně jeho usnesení tak mohou být právně napadnutelná.
alena.jaskova
Příspěvky: 83
Registrován: 26 lis 2007 11:25

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od alena.jaskova »

V souvislosti s těmito připomínkami bych ráda navrhla téma na jednání na schůzi a to změnu stanov - pozvánka na schůzi se oznamuje vhozením do schránky, vyvěšením na nástěnky a pouze těm, kdo o to požádají, zasláním doporučeného dopisu.
tím rozhodně nesnižuji vážnost výše uvedených připomínek, ale myslím to do budoucna, kdy už mail většina lidí používá. Kdo z jakéhokoliv důvodu mail nechce, bude zde stále možnost dopisu.
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od LikarJ »

Dobrý den,

pozvánky na shromáždění vlastníků byly vlastníkům předány následujícími způsoby:

1) vývěskou na všech nástěnkách v domě, tzn. v obou vchodech a obou garážích
2) rozesláním pozvánek na korespondenční adresu (pokud si to výslovně vlastník přál) nebo na adresu dle výpisu z katastru nemovitostí (trvalé bydliště)
3) dále pozvánky byly rozdány do všech schránek v domě (pokud najemníci nepředávají informace o dění v domě vlastníkům, není to ale problém výboru SVJ)
4) rozesláním na e-mail, který vlastník dal SVJ k dispozici
5) oznámením na webových stránkách SVJ

A teď konkrétně - budu citovat Stanovy SVJ, článek VII, bod 8:
Písemná pozvánka musí být doručena a současně vyvěšena nejméně 15 dní přede dnem konání shromáždění. V pozvánce se uvede
zejména datum, hodina, místo konání a program jednám shromáždění. Dále se v pozvánce uvede, kde se mohou členové společenství seznámit
s podklady k nejdůležitějším bodům jednání, pokud nejsou tyto podklady k pozvánce připojeny.
Vlastníkům byla písemná pozvánka doručena a nikde se ve stanovách nehovoří o tom, že to musí být zrovna tištěnou formou a ještě formou doporučené pošty (klidně to může být třeba osobním předáním nebo e-mailem, kdy elektornickou komunikaci považují i státní úřady za dostatečnou - viz datové schránky, kdy už žádnou tištěnou intormaci od státních úřadů nyní nedostanete) nebo jinou formou - už jen vhození do schránky lze dle stanov považovat za doručení (schránka patří přece vlastníkovi, e-mailová adresa také, atp.), určený termín minimálně 15 dní předem byl také dodržen a na pozvánce je jasně vyznačeno, kde se mohou členové seznámit s podklady - odkaz je na www stránky SVJ. Dnes si lze za pár korun shlédnout stránky SVJ kdekoliv na světě - třeba v internetové kavárně, nebo zcela zadarmo v městských knihovnách, pokud dotyčný nemá přístup k internetu.

Ano, je to slovíčkaření, ale formulace ve Stanovách SVJ je natolik obecná, že se nelze domáhat konrétního stavu - bohužel pro SVJ. Připadá mi zcela nesmyslné plýtvání tiskovými materiály (a tedy i penězi jednotlivých vlastníků) a zbytečné zatěžování životního prostředí odpadem (viděl jsem pozvánky v odpadu), když lze s naprostým přehledem používat elektronickou komunikaci a texty v elektronické podobě na internetových stránkách SVJ. Přesto byla dodržena i tištěná forma a předána vlastníkům.

Co se týká ing. Rovenské - pozvánka jí byla zaslána v pátek 13.11.2009 poštou na adresu Klenečská 7xx, 199 00 Praha 9 - Letňany (popisné číslo jsem záměrně nahradil xx, a dopis se nevrátil jako nedoručený - narozdíl od jiných vlastníků) a taktéž jí byl zaslán 13.11.2009 e-mail (nevrátilo se to jako nedoručitelné). Za těchto okolností považuji pozvánku za doručenou, neboť pošta mi nevrátila písemnost jako nedoručenou.

Nehodlám rozebíroat skutečnost, kdy za vedení výboru SVJ minulým předsedou výboru jsem ani jednou neobdržel doporučeně tištěnou písemnou pozvánku na adresu trvalého bydliště a ani pozvánku na adresu zde v Bechlínské - vše jsem se dozvěděl pouze z vývěsky na domě. Přesto jsem nehledal způsob, jak vlastníkům znepříjemnit už tak dost problematickou účast na shromážděních a shromáždění se vždy účastnil.
S pozdravem - Jan Líkař -
rovenskar
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2007 20:10

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od rovenskar »

Pane Líkaři.
Tímto Vám sděluji, že mi ani na adresu trvalého bydliště v Klenečské ulici ani v místě bývalého bydliště v Kostomlatské ulici žádná písemná pozvánka nepřišla. E-mail ano, ale to je elektronická podoba. Podívejte se. Já nezpochybňuji to, že jsem oznámení o shromáždění neobdržela. Jen mi vadí, že nedodržujete stanovy, já říkám, že mi mělo oznámení přijít poštou tak, aby bylo prokazatelně doručitelné. Na shromáždění se budou projednávat dost závažné body a způsob, jakým jste shromáždění svolali zavdává na to, aby jednání ani usnesení byla právně napadnutelná. Chcete snad, aby se pak nějaký "snaživý" vlastník postaral o zbytečný právní spor, který ochromí chod domu? Věřte mi, mám s tím čerstvou zkušenost a vím o čem mluvím.... Pokud chcete používat elektronickou komunikaci, prosím, ale to pak musíme změnit stanovy.
Rovenská
Tomas Skopal
Příspěvky: 117
Registrován: 27 lis 2007 10:22

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od Tomas Skopal »

Dobrý den,

nechci se příliš vměšovat do diskuse, ale připomenu dvě věci, lehce ověřitelné jak ve stanovách SVJ, tak v zákoně 72/1994 Sb (O vlastnictví bytů).

1) Nikde v těchto dokumentech se nic nepíše o "doporučeném dopise" ani o "prokazatelném doručení". Je tam hovořeno pouze o doručení písemné formy pozvánky, což je klidně i vhození do schránky v místě trvalého bydliště. Nevím, proč někteří vlastníci hledají problémy tam, kde nejsou, zvlášť když pozvánka byla NAVÍC, nadstandardně, doručena ještě dvěma dalšími moderními kanály - email, web.

2) Pro paní Horákovou a jejímu názoru na napadnutelnost hlasování:
Rozhodně nelze na shromáždění prohlasovat jakoukoliv věc, pokud se nedostaví vlastníci/zmocnění představující nadpoloviční podíl v domě. Jinými slovy, i kdyby se někdo o shromáždění nedozvěděl (v takovém případě nevím jak takového ignoranta nazvat, vzhledem ke 4 kanálům, kterými se pozvánka zveřejnila), tak jeho neúčast může hlasování ovlivnit pouze negativním směrem, tj. nic se neodhlasuje. Pokud se cokoliv odhlasuje, je to vždy nadpoloviční většinou, tj. přítomnost té menšiny, která by teoreticky mohla být proti, je irelevantní.

TS
rovenskar
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2007 20:10

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od rovenskar »

Dobrý večer.
To je Váš výklad stanov, můj je stejný jako paní Horákové.
Tím, že se řádně nedoručení pozvánka na shromáždění všem vlastníkům dáváte velký prostor také pro situaci, kdy se na něj nedostaví potřebný počet vlastníků. Tím jste jako výbor sami proti sobě. Příprava jistě zabere spoustu času a dá práci.
Mimochodem v domě nebydlí pouze mladí lidé a každý nemusí mít přístup na internet.
Rovenská
Tomas Skopal
Příspěvky: 117
Registrován: 27 lis 2007 10:22

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od Tomas Skopal »

Prosím vás, paní Rovenská, vy máte na spoustu věcí krátkou paměť. My chceme malou účast? Možná o tom nevíte, ale před minulým shromážděním v červnu jsem já osobně s p. Líkařem obcházeli byty v domě a přemlouvali vlastníky aby se dostavili, právě kvůli malé účasti v r. 2008. Měli jsme to snad udělat i tentokrát? To byl mimochodem také nadstandardní postup (pátý kanál), možná další fáze bude klečení na kolenou... Znovu opakuji, dalo se všem vědět jak písemně, tak vývěskou a elektronicky. Ok, můžeme na shromáždění odhlasovat zasílání poštou doporučeně - bude s tím spousta výdajů, ale ok. V současném stavu stanovy nijak nespecifikují způsob doručení, ani velikost obálky ani žádný jiný detail. Váš výklad je vaše právo a můj zase moje, v čem je problém?
rovenskar
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2007 20:10

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od rovenskar »

Panebože bože pane Skopale, proč reagujete tak podrážděně? Přesně tak, každý máme svůj výklad stanov. To je podle mého chyba. Třeba minimálně o tom to je.
Rovenská
Tomas Skopal
Příspěvky: 117
Registrován: 27 lis 2007 10:22

Re: Pozvanka na shromazdeni

Příspěvek od Tomas Skopal »

Já nereaguji podrážděně, pouze jsem přistoupil na váš "rýpavý" styl. Vy nás tady obviňujete, cituji "Jen mi vadí, že nedodržujete stanovy...", proti čemuž jsem se ohradil, to prostě není pravda. Jinak Vám přeji hezký večer ;)
Odpovědět