Vyuctovani

Zde prosím napište dotazy, které chcete zodpovedět od Výboru. Na rozdíl on mailu zde zůstanou zachovány a přehledné i pro ostatní uživatele. Děkuji
Milan Valis
Příspěvky: 192
Registrován: 22 bře 2008 21:59

Vyuctovani

Příspěvek od Milan Valis »

Dobry den,

rad bych se sesel s se zastupcem vyboru ohledne vyuctovani od IKON....

Bohuzel doslo k tomu, ze novy spravce nevzal v uvahu historii a v mem pripade, kdy jsem vlastnikem bytu i parkovaciho stani nerespektoval drivejsi ,,zvyky" spravcu. Puvodne totiz byl vystaven evidencni list pro byt s kalkulaci i pro parkovaci stani, parkovaci stani bylo za nulove naklady...

Z tohoto duvodu doslo k tomu, ze mam ted na FO prebytek ve vysi zavazku za parkovaci stani. IKON odmita toto uvest do poradku a trva na zachovani prebytku na FO a vyrovnani ,,nedoplatku".

Neni mi jasne, proc bych mel mit na FO tento preplatek, zejmena z viny zpusobu uctovani predchozich spravcu....

Dekuji

M.V.
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuctovani

Příspěvek od LikarJ »

Dobrý den,

pokud by Vám to vyhovovalo, domluvme si schůzku osobně - kontaktujte mě na jan.likar@post.cz - a upřesníme si podrobnosti.

Děkuji za pochopení.
S pozdravem - Jan Líkař -
Milan Valis
Příspěvky: 192
Registrován: 22 bře 2008 21:59

Re: Vyuctovani

Příspěvek od Milan Valis »

OK, dekuji za rychlost, posilam mail i s kopii me komunikace s IKON...

M.V.
alena.jaskova
Příspěvky: 83
Registrován: 26 lis 2007 11:25

Re: Vyuctovani

Příspěvek od alena.jaskova »

mě to vyúčtování také není moc jasné. Prosím můžete sem uvést co přesně znamená onen přebytek na FO a co tedy máme kdo doplatit nebo požadovat zpět?
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuctovani

Příspěvek od LikarJ »

Pokud není cokoliv ohledně vyúčtování jasné, je možné se obrátit přímo na IKON.

Přeplatek fondu oprav (FO) - zkusím to zjednodušeně vysvětlit - součástí vyúčtování musí být vyúčtování služeb a fondu oprav oproti předpisu a uhrazeným zálohám.

Jelikož v roce 2008 a 2009 nebylo z FO čerpáno, vzniká logicky vlastníkům za tyto roky přeplatek na FO (pokud v roce 2008 a 2009 platili do FO v rámci předepsaných záloh, resp. pokud uhradili nedoplatky v rámci vyúčtování 2008 a 2009). Přeplatek na FO se dle zákona nevrací, naopak vlastník má ze zákona povinnosti do FO platit dohodnutou částku a přeplatky FO se vždy převádí do následujícího období (na budoucí opravy v domě). Vše je patrné ze zaslaného vyúčtování FO od IKON-u.

Přesto uvedu příklad:
1) Vyúčtování FO 2008 (k 31.12.2008)
  • položka "FOND OPRAV", náklad = 0,-Kč (v 2008 FO nečerpán), předepsáno = XX,- Kč (předepsáno v zálohách 2008)
  • položka "Zůstatek na FO k 31.12.", náklad = YY,- Kč (zůstatek z roku 2007), předepsáno = 0,- Kč (logicky)
  • položka "CELKEM" je pak součet YY + XX (zůstatek 2007 + předpis 2008)
2) Vyúčtování FO 2009 (k 31.12.2009)
  • položka "FOND OPRAV", náklad = 0,-Kč (v 2009 FO nečerpán), předepsáno = ZZ,- Kč (předepsáno v zálohách 2009)
  • položka "Zůstatek na FO k 31.12.", náklad = YY + XX,- Kč (zůstatek z roku 2008), předepsáno = 0,- Kč (logicky)
  • položka "CELKEM" je pak součet YY + XX + ZZ (zůstatek 2007 + předpis 2008 + předpis 2009)
Pokud by se v roce 2008 nebo 2009 z FO čerpalo, byla by položka CELKEM ponížena o náklady na opravy v daném roce.
Přeplatky FO NELZE logicky započítávat proti nedoplatkům na zálohách, jsou to dvě různé věci.

Poslední věc - přeplatky FO uvedené na vyúčtováních platí u dané jednotky pouze za předpokladu, že dojde k vyrovnání nedoplatku, resp. salda neuhrazených záloh v rámci vyúčtování služeb na danou jednotku. Prakticky řečeno - přeplatek FO je pouze informací, pokud má některý z vlastníků nedoplatek na vyúčtování služeb, teprve až jeho uhrazením bude mít skutečně uváděný přeplatek FO. Do doby uhrazení nedoplatku je dlužníkem jak na zálohách, tak i na FO.
S pozdravem - Jan Líkař -
Milan Valis
Příspěvky: 192
Registrován: 22 bře 2008 21:59

Re: Vyuctovani

Příspěvek od Milan Valis »

No a stim mam zasadni problem!

Nebot diky spatne nastavenym evidencnim listum a zpusobu vyhotoveni vyuctovani u mne doslo k tomu, ze mam vyrazne vice zaplaceno na FO a tim mi i vznikl nedoplatek na nebytovem prostoru, parkovacim stani...

Vzhledem k tomu, ze dochazi k narovnani stavu veci a doslo ke spravnemu nastaveni evidencnich listu pozaduji za spravne tyto rozdily narovnat.

Na FO jsem platil co jsem mel a nemam duvod tam mit preplatek v radu tisicu, ktery se priblizne i rovna memu nedoplatku za parkovaci stani...
V predchozich letech doslo vzdy k vzajemnemu vyuctovani bytu a stani a byl jsem vzdy v plusu, coz bych byl i ted...

Ted doslo k vyuctovani pouze bytu s tim, ze preplatek byl preveden na FO, s cimz nesouhlasim, nebot mi neni jasne proc bych mel mit na FO takovy preplatek...

M.V.
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuctovani

Příspěvek od LikarJ »

Bylo by to asi na dlouhé rozepisování a muselo by se to ve Vašem případě vztáhnout přímo k Vašim platbám - já mám připravené podklady a projednáme to spolu na schůzce.
S pozdravem - Jan Líkař -
Milan Valis
Příspěvky: 192
Registrován: 22 bře 2008 21:59

Re: Vyuctovani

Příspěvek od Milan Valis »

Souhlasim, schuzku mam jiz domluvenu, dekuji za termin, cil jednani je jasny.

M.V.
petrm
Příspěvky: 58
Registrován: 30 led 2008 23:17

Re: Vyuctovani

Příspěvek od petrm »

Nevím zdali byl správně pochopen pojem přeplatek na FO což jest to, kolik má každý naspořeno za svou jednotku ve FO.
Tisíce přeplatku na FO by tedy měl mít každý vlastník (podle plochy) a šetří se tak na budoucí opravy.

Přeplatek FO tak tedy není přeplatek který se má obdržet, ale naspořená částka odpovídající myslím 10Kč/m2/měsíc.

Pokud se pletu, tak mě prosím opravte ;)
pm
Tomas Skopal
Příspěvky: 117
Registrován: 27 lis 2007 10:22

Re: Vyuctovani

Příspěvek od Tomas Skopal »

ono totiž to nedorozumění pramení z toho, že Fond oprav je pouze laický termín... správně jsou to prostě zálohy, proti kterým není plnění (tj. účetně vzniká přeplatek), ale protože někdy v budoucnu bude vznikat plnění (ty opravy za X let), tak se ty přeplatky nevyplácí...
Odpovědět