úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanickým

Zde prosím napište dotazy, které chcete zodpovedět od Výboru. Na rozdíl on mailu zde zůstanou zachovány a přehledné i pro ostatní uživatele. Děkuji
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od LikarJ »

I já jsem pro - uvidíme, jak se k tomu ještě postaví ostatní vlastníci na shromáždění, kde je to potřeba odsouhlasit.
S pozdravem - Jan Líkař -
Gi..Gi
Příspěvky: 102
Registrován: 20 led 2008 19:33

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od Gi..Gi »

Tak držím palce ,ať to odsouhlasíme ! Schurr
m.kratky
Příspěvky: 109
Registrován: 17 črc 2008 11:36

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od m.kratky »

Jde také o to, jestli tato ventilace bude dostatečně výkonná (spočítal to vůbec někdo ?) , mám na mysli hybridní verzi s elektrickým ventilátorem , protože verze bez el. ventilátoru, pravděpodobně nezajistí dostatečnou ventilaci za slabého větru nebo úplného bezvětří.
Zjistit po realizaci nové ventilace , že je nedostatečná ,by nebylo dobré . Co pak ? Vrátila by se za další statisíce stávající ventilace ?

A co regulace stávajících ventilátorů která stála dost peněz a žádná není ?
urbansky
Příspěvky: 20
Registrován: 31 led 2008 09:43

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od urbansky »

dá se říct, že máte pravdu. Vemte si ale výše zmíněný komínový efekt, který bude stále větrat a stále větrání v malém výkonu noční koupání odvětrá. Co takové staré paneláky, kde ventilace ani nefuguje. Dále myslím že většina lidí nechává koupelny pootevřené a větráním v bytě se vlhkost dostane ven. Nad tím propočtem se může pouvažovat, byl by dobrý názor odborníka na ventilace.
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od LikarJ »

Zkusím odpovědět na více věcí najednou.

Stavající možnost regulace výkonu motorů přímo na střeše, tak jak byla před několika lety realizovaná, je plně funkční a motorům lze regulovat výkon odtahu od 0 do cca 80% výkonu před regulací. V současnosti jsou motory nastaveny na nejnižší výkon, kdy motor ještě stále běží. Problém je v tom, že i když u motoru je opravdu slyšet a na výstupu odtahu i cítit změnu výkonu během otáčení reguáloru, tak i přesto mají motory takový tah, že i na tak malý výkon stále odtahují spousty vzduchu z bytů, takže se to jeví jako téměř neznatelná změna. Proč tomu tak je, vyplyne z dalšího.

S ohledem na to, že jsem se obával, že by pasivní odtah pomocí rotujících hlavic bez motoru nemusel být dostačující, oslovil jsem firmy s tím, aby mi nabídly řešení s hybridním ventilátorem (pasivní+motorek při zastavení rotace hlavice). Celá věc je jen o tom, že hybridní hlavice je a 50% dražší, než je pasivní, poháněná jen větrem a komínovým efektem. Navíc mi bylo sděleno, že na 6 pater opravdu stačí jen pasivní odtahová hlavice, protože je komínový efekt dostatečný a navíc v 6. patře už je i pohyb venkovního vzduchu většinou trvalý. K zastavení hlavic tak v takových případech dochází pouze ojediněle a to jen na chvíli a jen za skutečně naprosto bezvětrných dní. Všichni, kteří nějakým způsobem reagovali, doporučovali pouze pasivní hlavice.

A teď další podstatná věc - Skanska se oháněla hygienickou normou, že je potřeba odvětrat 120 m3 vzduchu za hodinu. Tohle je skutečně platná norma, nicméně se tohle se vztahuje pouze na koupelny a WC, nikoliv na celý byt, jak si to vykládá Skanska. Když se řešila v roce 2007 se Skanskou reklamace vzduchotechniky na celém komplexu Nový Prosek II, kam patří i náš dům, nechala si Skanska pozvat znalce z oboru VZT a ten konstatoval, že je vzduchotechnika v pořádku a že splňuje normy. To, že je splňuje několikanásobně ale Skanska odmítla uznat jako reklamaci s tím, že oni při stavbě splnili všechny normy - což je sice pravda, ale je zbytečné, aby koupelna a WC bylo odvětráváno hodinovou výměnnou vzduchu o velikosti 600 a více m3.

Zkrátka řečeno, stávající odtah je několikrát naddimenzován a zbytečně za něj platíme nejen elektřinu, ale i odvětráním tepla v zimním období. Jak mi bylo několikrát sděleno, stavající výkon odtahu vzduchu z bytů by byl opodstatněný v případech, kdy by byly použity rekuperační jednotky a nebo kombinace klimatizace bytu s neotevíratelnými okny. Každý, kdo dělá kolem VZT mi vysvětloval, že odvětrání vlhkosti bytu se dělá krátkodobým intenzivním větráním (otevřením oken) a ne centrálním odtahem z bytu přes koupelny a WC. Z tohoto důvodu je ventilační rotující hlavice, která zajistí dostatečný odtah z koupelen a WC (pouze z těchto prostor) naprosto dostatečná. Ale musí si lidé skutečně větrat, zvlášť pokud jsou použita plastová okna. Jak již bylo řečeno, pokud by někomu vadil i tak silný odtah, může si vyměnit koncovky v koupelně a WC za uzavíratelné.

Před lety (ještě v době záruky na dům a na byty) Skanska u nás v domě řešila případ, kdy si vlastník stěžoval na plíseň v bytě v 5.patře a na silně orošená okna v zimním období. Šetřením na místě se zjistilo, že v bytě je pouze 18-19 °C (venku bylo pod nulou), že je zcela vypnuto topení, ucpaný odtah ventilace na WC a v koupelně a kvůli šetření se v bytě nevětralo a to i přesto, že se v něm sušilo prádlo. Relativní vlhkost v tomto bytě byla kolem 90%, což Skanska odmítla řešit s tím, že uživatel bytu jej nesprávně užívá. S tím souvisí tzv. rosný bod, kdy stačí teplotu v bytě zvednout třeba o jeden stupeň a zcela se přestanou rosit okna a rapidně se sníží vlhkost v bytě - doporučuji všem nastudovat problematiku závislosti teploty a vzdušné vlhkosti a nebudou mít problémy s rošením oken a případným vznikem plísní v bytech.

Přesto vše mám domluvenou schůzku se zástupcem firmy S.T.O a na místě si prohlédne stávající řešení VZT a projdeme možná pro a proti jimi navrhvaného řešení v návaznosti na skutečný stávající stav. Nezdá se mi, že by firma, která tento typ ventilace montuje již několik let neměla dostatečné zkušenosti a že by si jejich inženýři nedokázali spočítat potřebné veličiny tak, aby nasazení bylo bezproblémové. Navíc se toto řešení objevuje i na domech v našem okolí - stačí se podívat na střechu paneláku směrem přes parkoviště u domu a gymnázium. tam už tyto pasivní hlavice rotují od loňska. A to nemluvě o kancelářských budovách u metra, kde jsou v kombinaci s klimatizacemi.

Navrhované řešení stavající motory odpojí, ale nechají se na střeše na svých místech pro případ, že by byl na nějaké stoupačce požadavek na stávajcí stav.
S pozdravem - Jan Líkař -
urbansky
Příspěvky: 20
Registrován: 31 led 2008 09:43

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od urbansky »

ok, tak s chutí do toho.
Gi..Gi
Příspěvky: 102
Registrován: 20 led 2008 19:33

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od Gi..Gi »

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jestli je něco nového ohledně té výměny . Děkuji . Schurr
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od LikarJ »

Dobrý den,
zástupce firmy se byl za mé přítomnosti podívat přímo na střeše a v jednom z bytů, aby se posoudily možné překážky v realizaci přímo na místě a bylo konstatováno, že není problém realizovat změnu tak, že dojde k odpojení stávajících elektrických ventilátorů od potrubí vzduchotechniky, jejich vypnutí a zakonzervování na střeše. To proto, že jejich sundání a likvidace by celou změnu zbytečně prodražovala - a navíc, pokud by některé stoupačce nevyhovovalo řešení s pasivním odtahem pomocí rotující hlavice, bylo by možné drobnou úpravou znovu původní ventilátor připojit zpět.

Realizace montáže rotujících hlavic by pak byla jen výměna jednoho kolene potrubí vzdochotechniky na střeše za rovný díl a na něj se přimontování samotné hlavice. A samozřejmě vhodné utěsnění apod. Předpokládaná cena tak vychází dle prvního odhadu na cca 350 tisíc Kč, za montáž 26 ventialčních hlavic.

Konkrétní nabídku s konečnou cenou ale dostanu v následujích dnech, jakmile dorazí, hned jí zde zveřejním.

Předpokládaná doba montáže je cca 3 dny a pokud si to společenství odsouhlasí, bylo by možno provést montáž na všechny stoupačky ještě do listopadu 2011. Vše záleží na tom, jestli si to ale odsouhlasíme.
S pozdravem - Jan Líkař -
dittrich
Příspěvky: 37
Registrován: 19 zář 2008 10:53

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od dittrich »

Dobry den,
rad se pridam do diskuze, jsem take pro vymenu stavajici hlucne vzduchotechniky, nasel jsem firmu: http://www.allux.cz/cz/turbiny-hurricane.php , ktera uvadi, ze jeji turbiny maji "az Trojnásobný sací výkon oproti klasickým cibulovým turbínám díky vertikální konstrukci lopatek".
Hezky den.
LikarJ
Příspěvky: 815
Registrován: 26 lis 2007 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: úprava VZT na střeše (nahrazení el. ventilátorů mechanic

Příspěvek od LikarJ »

dittrich píše:Dobry den,
rad se pridam do diskuze, jsem take pro vymenu stavajici hlucne vzduchotechniky, nasel jsem firmu: http://www.allux.cz/cz/turbiny-hurricane.php , ktera uvadi, ze jeji turbiny maji "az Trojnásobný sací výkon oproti klasickým cibulovým turbínám díky vertikální konstrukci lopatek".
Hezky den.
Dobrý den,

turbíny Hurricane už mi nabízela i jiná firma, ale po diskuzi s nimi jsme se shodli na tom, že v podmínkách našeho domu nepotřebujeme tak velký sací výkon a je zbytečné jej dodatečně dalšími prvky přiškrcovat - vycházelo by to tak mnohem dráž.

Zkrátka stále platí to, že odtah z koupelen a WC neslouží k větrání pro celý byt (jak si mylně vykládá Skanska) a tedy stačí mnohem slabší odtah, což levnější řešení firmy S.T.O. bohatě pokryje. K větrání v bytech našeho domu (bez rekuperačních jednotek) mají být používány okna, nikoliv odtah ventilace koupelen a WC.
S pozdravem - Jan Líkař -
Odpovědět