Stránka 1 z 1

Energetický štítek budovy

Napsal: 19 úno 2013 13:18
od LikarJ
V návaznosti na novelu zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, zavádějící mimo jiné energetické štítky nemovitostí, uvádím přehled povinností vlastníků a majitelů budov, kdo a do kdy musí průkaz energetické náročnosti budovy pořídit.

Informace čerpány z tohoto zdroje.
Vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek dokládají při:
  • prodeji budovy, bytu či nebytového prostoru (od r. 1. 1. 2013)
  • pronájmu celé budovy (od r. 1. 1. 2013),
  • pronájmu bytu nebo nebytového prostoru (od r. 2016).
V ostatních případech platí povinnost pro bytové domy nebo administrativní budovy postupně dle vytápěné plochy následovně:
  • pro budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2 od 1. ledna 2015
  • pro budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 000 m2 od 1. ledna 2017
  • pro budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1 000 m2 od 1. ledna 2019
Vlastník bytu, resp. jednotky nebude sám průkaz energetické náročnosti pořizovat. Použije průkaz celé budovy nebo jej nahradí vyúčtováním energií (přehledem spotřeby energií) v bytě za poslední 3 roky, pokud průkaz nedostane k dispozici.

* Zákon stanovuje tyto povinnosti již od 1. 1. 2013, nicméně účinnost prováděcí vyhlášky je navržena až od 1. 4. 2013.
Z výše uvedeného vyplývá, že energiemi se v případě našeho domu rozumí teplo, teplá užitková voda a elektřina. Jelikož náš dům má energetický vztažnou plochu větší než 1.500 m2, bude energetický štítek budovy potřeba zajistit k 1. 1. 2015. Další info zde.

Výbor SVJ jej nechá zajistit na základě cenových nabídek. Jen upozorním, že cena vypracování energetického štítku se pro rodinný dům nad 230 m2 pohybuje kolem 24.000 Kč s DPH, u bytu do 70 m2 pak kolem 7.500 Kč s DPH. Zatím se mi nikde nepodařilo najít cenu, která by odpovídala bytovému domu naší velkosti, ale klidně se může jednat i o statisícové částky.

U smyslu totoho nařízení z EU nemá asi cenu diskutovat, když zatím stačí vlastníkovi bytové jednotky předložit vyúčtování energií za poslední 3 roky (což mohl klidně učinit i doposud, stejně jako v budoucnu).

Re: Energetický štítek budovy

Napsal: 13 bře 2013 17:38
od tomas.himl
Tímhle tempem příště zavedou povinnost vlastníků nakupovat povolenky na větrání oken aby náhodou nechodilo do bytů příliš čerstvého chladnějšího vzduchu.

Mimochodem pro koho je ta informace (jaký konkrétní energetický štítek budova má) určena? V bytovém domě je XYZ bytových jednotek a vlastníků, pokud někdo konkrétní chce pronajímat/prodat byt a chce dodržovat zákon - budiž, ale co s tím má společného SVJ jako celek? Resp. komu bude tato informace prospěšná?

Re: Energetický štítek budovy

Napsal: 29 bře 2013 00:03
od LikarJ
Abych řekl pravdu, také mám pochybnosti o smysluplnosti nějakých energetických štítků - jednou je dům postaven s nějakým koeficientem tepelných ztrát, který platil v době kolaudace a odpovídal normám. Navíc spotřeba tepla a ostatních energií je vždy závislá na tom, jak je s nimi nakládáno. Pokud je někdo zvyklý více topit, může mít nový majitel spotřebu menší. Pokud někdo šetřil a topil na 18 °C a nový majitel je zvyklý na 24 °C, tak se bude nový majitel divit, proč platí o tolik víc. To samé elektřina.

Pokud by součástí energetického štítku byla i analýza s doporučenými kroky na úsporu - tak budiž, ale takhle místo přijde jako další povinná "daň"...

Re: Energetický štítek budovy

Napsal: 23 zář 2014 00:06
od LikarJ
Dobrý den,
výboru SVJ se podařilo zajistit vypracování průkazu energetické náročnosti budovy (dále jen "PENB" nebo "energetický štítek") v přijatelné ceně necelých 10.800 Kč včetně DPH za celý dům, což je asi nejlepší dosažitelná cena.

PENB je zde k dispozici vlastníkům ke stažení jako příloha PDF, orazítkovaný originál má k dispozici výbor SVJ a také Správce (IKON). Jakmile budu mít zalaminovány stránky č. 17 a 18, které musí být vyvěšeny na budově, budou tyto obratem umístěné v prostoru vstupních dveří domu. Platnost PENB je 10 let, tedy do 9/2024.